Som det andre bygget i Rogaland er Arkivenes hus på Ullandhaug tildelt BREEAM-NOR sertifisering, som ”Excellent”. Det første er Stavanger Business Park på Forus, som ble sertifisert som ”Very good”.
Flere studenter ved UiS har, eller skal ha konteeksamen i dette bygget denne høsten.
Gis til bærekraftige bygg
BREEAM beskrives som Europas ledende miljøsertifiseringsverktøy for bærekraftige bygninger. Det gir en detaljert oppskrift på hvordan man bygger bærekraftige bygg i praksis.

Dette innebærer dokumenterte miljøprestasjoner i ni kategorier: ledelse, helse og innemiljø, energi, transport, vann, materialer, avfall, arealbruk og økologi, samt forurensing. BREAAM-sertifiserte bygg skal strekke seg lenger enn myndighetenes minimumskrav.
– Aktiv bidragsyter i å øke standarden

– Gjennom sin flotte arkitektur, høye materielle og funksjonelle kvaliteter og innovative prosjektgjennomføring bidrar Arkivenes hus definitivt til vår målsetning om å være en aktiv bidragsyter i å øke standarden i byggebransjen, skriver Ipark Eiendom.
Bygget er det niende i ”Ipark- Innovasjonspark Stavanger”.